«  wrzesień 2017  »
powtśrczpisoni

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
3941946

Prezentacja Gminy Luzino

Luzin Herb Gminy LuzinoGmina Luzino leży w północnej części woj Pomorskiego w powiecie wejherowskim w obrębieLuzin Mapa Gminy Luzino Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny rzeki Redy. W sąsiedztwie Aglomeracji Trójmiejskiej i ma z nią bardzo dobre powiązanie komunikacyjne linią kolejową Gdynia - Szczecin oraz drogą krajową nr.6 Gdańsk - Gdynia - Wejherowo - Szczecin. Ponadto planowana jest budowa drogi ekspresowej tzw. Trasy Kaszubskiej S-6 Chwaszczyno - Lębork , która będzie przecinała gminę.Na terenie gminy istnieje niezła siec dróg powiatowych. Bliskość dużych miast z bogatą ofertą pracy sprawiła ze w gminie( wsie Luzino, Kębłowo, Robakowo) bardzo intensywnie rozwija się jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe, oraz powstaje wiele firm produkcyjno usługowych, stale wzrasta liczba mieszkańców, obecnie gmina Luzino liczy 13 999 mieszkańców. W pozostałych sołectwach istnieją bardzo dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, agroturystyki, turystyki konnej, rowerowej i rehabilitacyjnej.
Gmina Luzino posiada naturalne walory do rozwoju, lecz tego nie wykorzystuje. W gminie istnieje wiele miejsc z potencjałem,które nie zostały dotychczas uruchomione. Wykorzystanie tych rezerw pozwoliłoby w perspektywie kilku lat zwiększyć dochody budżetu gminy i przystąpić do odrabiania zaległości.

Siedziba gminy - Luzino

Luzino Mapa Gminy Luzino, granice sołectwW skład gminy Luzino wchodzi 12 sołectw: Barłomino, Dąbrówka, Kębłowo, Kochanowo, Luzino, Milwino, Robakowo, Sychowo, Tępcz, Wyszecino, Zelewo, Zielnowo.

Miejscowości niesołeckie: Bożejewo, Charwatynia, Dąbrówka Młyn, Kębłowska Tama, Kębłowski Młyn, Ludwikówko, Malwińska Huta, Nowe Kębłowo, Rzepecka, Wyszecka Huta.

Oświata: 1 gimnazjum; 4 szkoły odstawowe, 1 przedszkole gminne, 1 przedszkole niepubliczne, 1 punkt przedszkolny

Parafie: 4

Atrakcje turystyczne

• Kościół św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1733-1740 i rozbudowany w pierwszej połowie XX wieku z bogatym barokowym wyposażeniem wewnętrznym.

• Były neogotycki kościół ewangelicki - obecnie siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej.

• Muzeum Kaszubskie przy ul. Ofiar Stutthofu w luzinie (w budynku posterunku policji). W muzeum znajdują się eksponaty z typowej wsi kaszubskiej oraz historyczne urządzenia codziennego użytku. Muzeum składa się z dwóch części: w budynku - część muzealna oraz na wolnym powietrzu - skansen

• Park Dendrologiczny  w którym podziwiać można niespotykane na co dzień rzadkie okazy drzew i krzewów.

• Grodzisko położone w południowo-wschodniej, malowniczej części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Kazimierz Kulhawik

logo Stowarzyszenie SamorządnośćPortal  http://stowarzyszenieluzino.info wykonany został w czynie społecznym a administrowany jest w czasie wolnym. Portal nie korzysta z żadnych źródeł finansowania nie jest wykorzystywany w celach komercyjnych. Misją portalu jest realizacja celów regulaminowych Stowarzyszenia Samorządność , edukacja obywtelska i promocja Gminy Luzino. Zachęcamy odwiedzających do włączenia się w rozwój portalu poprzez dostarczanie materiałów archiwalnych z okolic Gminy Luzino.  W sprawie przekazania materiałów i ich publikacji proszę o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Webmaster Kazimierz Kulhawik

Joomla Templates - by Joomlage.com