«  kwiecień 2024  »

Stanowisko Rady Gminy w sprawie naszego wezwania do usunięcia naruszenia prawa

Sesja Rady Gminy LuzinoOtrzymaliśmy na piśmie stanowisko Rady Gminy Luzino w sprawie naszego wniosku Wezwanie Do Usunięcia Naruszenia Prawa poprzez zmianę Uchwały Rady Gminy Luzino Nr III/15/20/2014 w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków w Gminie Luzino z dnia 12 grudnia 2014 roku. Wniosek uznany został przez Radę za niezasadny. W naszej ocenie uzasadnienie stanowiska Rady jest nie merytoryczne. Pismo w żadnym miejscu nie zawiera odwołania do aktów prawnych tak jak to było zawarte w naszym wniosku. Cała treść oświadczenia Rady to w naszej ocenie bardziej zawiła i pokręcona twórczość literacka i polemika niż dokument prawniczy. Stwierdzenie, że nie prawdą jest, że mieszkańcy są pozbawieni możliwości rozliczania się za ścieki poprzez odliczanie wody bezpowrotnie zużytej ponieważ Rada przewidziała takie rozwiązanie poprzez wprowadzenie taryfy II (dodatkowy wodomierz),można nazwać tylko polemiką lub niezrozumieniem tego co napisaliśmy. Nie napisałem przecież wprost, że Rada zabroniła rozliczania się za pomocą dodatkowego wodomierza. Napisałem jasno że Rada wprowadzając zróżnicowane taryfy na ścieki dla posiadających i nie posiadających dodatkowy wodomierz w tej samej grupie odbiorców czyni takie rozwiązanie nieopłacalnym a więc mieszkańcy z tego nie korzystają. Zawarte w oświadczeniu Rady stwierdzenie, że rzeczywiście gdy ilość wody zużywanej do podlewania ogrodu jest niewielka nie jest opłacalne korzystanie z taryfy II lub III. Jednakże gdy zużycie jest znaczne to warto zmienić taryfę. Według naszej oceny to odbiorca, mieszkaniec gminy powinien decydować czy mu się chce montować dodatkowy wodomierz czy nie. Tu doszło do tego co w naszym kraju jest nagminne, to władza pomyślała za mieszkańca i zadecydowała kiedy będzie to opłacalne i wręcz narzuciła określone zachowanie i to jest sprzeczne z intencją ustawodawcy. W oświadczeniu odwołano się do taryf za dostarczanie gazu czy energii elektrycznej, gdzie dla pewnych grup, dana taryfa jest opłacalna. Nie wiem jak redagujący to uzasadnienie na to wpadł ? Sposób rozliczania się za energię elektryczną czy za gaz normują całkowicie odrębne akty prawne , nie Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków i Rozporządzenie Ministra Budownictwa w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Więc co ma piernik do wiatraka?

Prezes Stowarzyszenia Samorządność