Prezentacja Gminy Luzino
Gmina Luzino leży w północnej części woj Pomorskiego w powiecie wejherowskim w obrębie
Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny rzeki Redy. W sąsiedztwie Aglomeracji Trójmiejskiej i ma z nią bardzo dobre powiązanie komunikacyjne linią kolejową Gdynia - Szczecin oraz drogą krajową nr.6 Gdańsk - Gdynia - Wejherowo - Szczecin. Ponadto planowana jest budowa drogi ekspresowej tzw. Trasy Kaszubskiej S-6 Chwaszczyno - Lębork , która będzie przecinała gminę.Na terenie gminy istnieje niezła siec dróg powiatowych. Bliskość dużych miast z bogatą ofertą pracy sprawiła ze w gminie( wsie Luzino, Kębłowo, Robakowo) bardzo intensywnie rozwija się jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe, oraz powstaje wiele firm produkcyjno usługowych, stale wzrasta liczba mieszkańców, obecnie gmina Luzino liczy 13 999 mieszkańców. W pozostałych sołectwach istnieją bardzo dobre warunki do rozwoju rolnictwa ekologicznego, agroturystyki, turystyki konnej, rowerowej i rehabilitacyjnej.
Gmina Luzino posiada naturalne walory do rozwoju, lecz tego nie wykorzystuje. W gminie istnieje wiele miejsc z potencjałem,które nie zostały dotychczas uruchomione. Wykorzystanie tych rezerw pozwoliłoby w perspektywie kilku lat zwiększyć dochody budżetu gminy i przystąpić do odrabiania zaległości.
Siedziba gminy - Luzino
W skład gminy Luzino wchodzi 12 sołectw: Barłomino, Dąbrówka, Kębłowo, Kochanowo, Luzino, Milwino, Robakowo, Sychowo, Tępcz, Wyszecino, Zelewo, Zielnowo.
Miejscowości niesołeckie: Bożejewo, Charwatynia, Dąbrówka Młyn, Kębłowska Tama, Kębłowski Młyn, Ludwikówko, Malwińska Huta, Nowe Kębłowo, Rzepecka, Wyszecka Huta.
Oświata: 1 gimnazjum; 4 szkoły odstawowe, 1 przedszkole gminne, 1 przedszkole niepubliczne, 1 punkt przedszkolny
Parafie: 4
Atrakcje turystyczne
-
Kościół św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1733-1740 i rozbudowany w pierwszej połowie XX wieku z bogatym barokowym wyposażeniem wewnętrznym.
-
Były neogotycki kościół ewangelicki - obecnie siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej.
-
Muzeum Kaszubskie przy ul. Ofiar Stutthofu w luzinie (w budynku posterunku policji). W muzeum znajdują się eksponaty z typowej wsi kaszubskiej oraz historyczne urządzenia codziennego użytku. Muzeum składa się z dwóch części: w budynku - część muzealna oraz na wolnym powietrzu - skansen
-
Park Dendrologiczny w którym podziwiać można niespotykane na co dzień rzadkie okazy drzew i krzewów.
-
Grodzisko położone w południowo-wschodniej, malowniczej części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.
Kazimierz Kulhawik