«  czerwiec 2024  »
powtśrczpisoni
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7374759

Barłomino

Barłomino gmina luzino

 

Sołtys (058)

Barłomino sołectwoDuża wieś rolnicza, liczy 581 mieszkańców, położona w sąsiedztwie Luzina, przy drodze powiatowej. W miarę upływu czasu Luzino będzie się przybliżało z zabudową do Barłomina, gdyż w tym kierunku przewidziano obszary pod zabudowę mieszkaniową. Ponadto pomiędzy Luzinem i Barłominem planowana jest budowa drogi ekspresowej S6 Chwaszczyno – Lębork oraz bezkolizyjnego skrzyżowania w okolicy motelu Czardasz. Taka inwestycja z pewnością wywoła zainteresowanie inwestorów tymi terenami. We wsi jest jeden sklep spożywczy, szkoła podstawowa(zielona szkoła), kilka zakładów usługowo-produkcyjnych. Szkoła mieści się w dawnym domu przypałacowym dla służby, obok spalonego po wojnie pałacu. Po posiadłości dworskiej pozostały zabudowania szkoły, murowana z kamienia obora oraz otoczenie parkowe(stare dorodne drzewa)

Kazimierz Kulhawik 

 

Dąbrówka

 Dąbrówka mapa Dąbrówka

Sołtys  (058)

Dąbrówka sołectwoNieduża, spokojna leżąca na uboczu wieś rolnicza, liczy 398 mieszkańców, do wsi prowadzi droga asfaltowa. Wieś ma bardzo korzystne warunki do rozwijania przedsięwzięć o charakterze rekreacyjno-turystycznym (agroturystyka, turystyka rowerowa, konna, turystyka rehabilitacyjna, rekreacja sobotnio-niedzielna). Korzystne warunki to: tylko 12 kilometrów do Wejherowa, pole golfowe w Pętkowicach , stadnina koni,kompleks hotelowo-restauracyjno-wypoczynkowy Wsi Spokojna , pobliskie jezioro, rzeczka Goscicina, walory krajobrazowe. Obecnie jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi zwłaszcza w soboty i niedziele, myślę, że potwierdzeniem są przeboje poprzedniego sezonu: Wieża Kaszubskie Oko w Gniewinie i Odwrócony Dom w Szymbarku. W promieniu 15 km od Wejherowa brakuje miejsc do spędzenia wolnego czasu w plenerze.

 Kazimierz Kulhawik

Kębłowo

 map Kebłowo

 

Sołtys (058) 678-02-73 

KębłowoSołectwo Kębłowo liczy 1939 mieszkańców jest drugą co do wielkości wsią w gminie . Wieś rolnicza, obecnie zamienia się w duże osiedle domów jednorodzinnych z dużą ilością zakładów usługowo- produkcyjnych. We wsi jest szkoła podstawowa, kościół niezła sieć sklepów różnych branż. Kębłowo posiada duży potencjał, który nie został jeszcze wykorzystany. Ten potencjał wynika z bardzo korzystnego położenia przy Drodze Krajowej nr 6 rozległych terenów pod inwestycje, niezłego połączenia poprzez PKS i MZK z Wejherowem i dalej z Trójmiastem. Mieszkańcy tworzą młodą społeczność i mają w sobie dużo świeżości, energii i zapału.
Problemem Kębłowa są wieloletnie opóźnienia w rozwijaniu infrastruktury w szerokim pojęciu - drogi, chodniki, oświetlenie ulic, kanalizacja, wodociągi, zaplecze kulturalnooświatowe, plany zagospodarowania trenu, w niedalekiej przyszłości być może będzie potrzeba utworzenia zespołu szkół (szkoła podstawowa +gimnazjum) Takie rozwiązanie może wymusić dynamicznie rozwijające się budownictwo mieszkaniowe w Kębłowie, Kochanowie i Zelewie.

 Kazimierz Kulhawik

 

Kochanowo

mapa Kochanowo

 

Sołtys  (058) 678-15-00

KochanowoKochanowo nieduża wieś rolnicza, graniczy z sołectwem Kębłowo, liczy 376 mieszkańców. Nazwa Kochanowo pochodzi od nazwiska właścicieli tej wsi - rodziny Kochów. Przez wieś przebiega droga asfaltowa, kursuje autobus PKS Wejherowo-Luzino. Kochanowo  posiada podobne atuty do Kębłowa, dobre połączenie z nieodległym Wejherowem i Trójmiastem. Dlatego z czasem rolnictwo będzie zajęciem dla niewielkiej grupy mieszkańców, większość mieszkańców podejmować będzie pracę w okolicznych zakładach, lub zajmie się własną działalnością gospodarczą, jeżeli  działki pod budownictwo będą miały atrakcyjną cenę nastąpi rozwój budownictwa mieszkaniowego i usług.

Kazimierz Kulhawik

 

 

Luzino

Luzino mapa Luzino

 

Sołtys (058) 678 – 23 – 85  

Luzino sołectwoLuzino prawdopodobnie największa wieś w Polsce, liczy 6752 mieszkańców. Siedziba władz gminy i instytucji publicznych. We wsi jest Gminne przedszkole, Szkoła Podstawowa,Gimnazjum, muzeum, biblioteka publiczna, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, gabinety stomatologiczne, gabinety weterynaryjne, poczta, bank ,dworzec kolejowy, apteki, OSP. posterunek policji, dwie parafie rzymsko-katolickie, dobrze rozwinięty handel, gastronomia, baza noclegowa, ścieżka zdrowia w lesie, wiele firm usługowo produkcyjnych. We wsi bardzo dynamicznie rozwija się budownictwo jednorodzinne , bardzo dobre połączenie autobusowe i kolejowe z Wejherowem i Trójmiastem. Cała wieś uzbrojona jest w sieć wodociągową i gazowniczą, około 4/5 wsi skanalizowana, część wsi podłączona jest do telewizji kablowej, większość ulic nieutwardzonych.
Największym problemem jest brak ładu przestrzennego i komunikacyjnego, nieutwardzone ulice, brak infrastruktury rekreacyjnej(boiska do piłki nożnej, kosza, piłki ręcznej, korty tenisowe, brak ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci, parków zieleni). Niezagospodarowane centrum, brak inicjatywy w kierunku budowy bezkolizyjnego przejazdu przez tory (wiadukt lub tunel) brak promocji wsi i gminy na szczeblu wojewódzkim i państwowym. Luzino przy odpowiedniej polityce promocyjno informacyjnej może przyciągnąć wielu inwestorów.

Kazimierz Kulhawik

Milwino

mapa Milwino

 

Sołtys (58)

MilwinoŚredniej wielkości wieś rolnicza, liczy 472 mieszkańców , leży przy drodze powiatowej Wejherowo – Strzepcz. We wsi są dwa sklepy spożywcze , Ochotnicza Straż Pożarna. Milwino usytuowane jest w najwyższym punkcie (201 m.n.p.m. )rozległego płaskowyżu w południowej części gminy.

Kulhawik 

Robakowo

mapa Robakowo

 

Sołtys (058) 678 – 04 - 90    

RobakowoRobakowo wieś rolnicza -osiedle domów jednorodzinnych graniczy z Luzinem, liczy 770 mieszkańców. We wsi rozwija się budownictwo jednorodzinne, powstają firmy usługowo-produkcyjne. Robakowo posiada potencjał podobny do Kębłowa i Luzina  ma dużo obszarów nie nadających się pod produkcję rolną a więc można je przeznaczyć pod działalność gospodarczą i pod budownictwo jednorodzinne. Przez wieś przebiega asfaltowa droga powiatowa, jest dobre połączenie z Wejherowem i Luzinem.
W przyszłości być może nieodległej można starać się o połączenie linią autobusową MZK Wejherowo: Wejherowo – Gowino – krzyżówka – Robakow – Luzino -Kębłowo DK6 –Wejherowo. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że obszary te zostaną w niedalekiej przyszłości mocno zurbanizowane. Wieś nie jest skanalizowana, drogi nieutwardzone ,brakuje chodników, oświetlenia ulicznego. 

Kazimierz Kulhawik

Sychowo

mapa Sychowo

 

Sołtys (58)

SychowoNieduża wieś rolnicza ,liczy 281 mieszkańców , leży przy drodze powiatowej Wejherowo – Strzepcz, są dwa sklepy spożywcze, szkoła podstawowa, kosciół.
We wsi zachowały się  zabudowania majatku ziemskiego z XIX wieku oraz otaczajace je drzewa z tego okresu.

Kazimierz Kulhawik

Tępcz

mapa Tępcz

 

Sołtys  (058)

TępczCicha, spokojna, typowo rolnicza wieś położona w otulinie lasów, oddalona od tras przelotowych, liczy 301 mieszkańców. Do wsi prowadzi droga asfaltowa, jest jeden sklep ogólnospożywczy. Godne obejrzenia są zabytkowe zabudowania, głęboki wąwóz (jar)wiekowe, dorodne nawet 150 letnie drzewa, głazy narzutowe ,największy o obwodzie13 m. 

,,Wieś ta usytuowana w przełomie rzeki Łeby należy do jednej z najpiękniejszych miejscowości krajobrazowych na Kaszubach, można mieć wrażenie, że jest się w Bieszczadach lub Gorcach”. Wieś przy dobrej promocji jest dobrym miejscem do prowadzenia działalności agroturystycznej, jest to miejsce godne polecenia dla lubiących spokój, las i grzyby.

Kazimierz Kulhawik

Wyszecino

mapa Wyszecino

 

Sołtys (058)

WyszecinoŚredniej wielkości wieś rolnicza, liczy 481 mieszkańców, położona przy drodze powiatowej. Po II wojnie światowej utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, obecnie ziemia rolnicza należy do prywatnych właścicieli. we wsi są dwa sklepy spożywcze, szkoła podstawowa. Na terenie sołectwa jest wiele atrakcyjnych miejsc widokowych w granicach  sołectwa leżą dwa jeziora Czarne i Białe.

 Kazimierz Kulhawik

Zelewo

mapa Zelewo

 

Sołtys (058)

ZelewoTypowo rolnicza wieś położona w pradolinie rzeki Redy. Liczy 432  mieszkańców. Mieszkańcy zajmują się prowadzeniem własnych gospodarstw rolnych lub pracują w pobliskich miejscowościach. W niewielkim stopniu rozwija się budownictwo jednorodzinne, jest to wymarzone miejsce dla lubiących spokój. Wieś otoczona jest łąkami i lasami z dala od ruchliwych tras komunikacyjnych. Sołectwo posiada jednostkę OSP, do dyspozycji mieszkańców jest remiza strażacka, boisko sportowe, jeden sklep wielobranżowy. Przez wieś przebiega droga łącząca wieś z Drogą Krajową nr 6 i drogą powiatową Wejherowo - Choczewo, problemem jest historycznie ukształtowany przebieg drogi przez wieś w postaci bardzo niewygodnego i uciążliwego dla mieszkańców zakrętu.W najbliższej przyszłości alternatywą dla produkcji rolniczej może być rozwój agroturystyki i budownictwa jednorodzinnego.

Kazimierz Kulhawik

Zielnowo

mapa Zielnowo

 

Sołtys (058)

ZielnowoZielnowo typowo rolnicza wieś, jest najmłodszym i najmniejszym sołectwem w gminie Luzino. W Zielnowie jest tylko sześć gospodarstw, liczy 65 mieszkańców. Zielnowo wraz z sąsiadującym Zelewem jest doskonałym miejscem do rozwoju rolnictwa ekologicznego, turystyki konnej, rowerowej i pieszej.  

Kazimierz Kulhawik

logo Stowarzyszenie SamorządnośćPortal http://stowarzyszenieluzino.info wykonany został w czynie społecznym a administrowany jest w czasie wolnym. Portal nie korzysta z żadnych źródeł finansowania nie jest wykorzystywany w celach komercyjnych. Misją portalu jest realizacja celów regulaminowych Stowarzyszenia Samorządność , edukacja obywtelska i promocja Gminy Luzino. Zachęcamy odwiedzających do włączenia się w rozwój portalu poprzez dostarczanie materiałów archiwalnych z okolic Gminy Luzino.  W sprawie przekazania materiałów i ich publikacji proszę o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Webmaster Kazimierz Kulhawik

9
9
8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
38
38
37
37
36
36
35
35
34
34
33
33
32
32
31
31
30
30
3
3
29
29
28
28
27
27
26
26
25
25
24
24
23
23
22
22
21
21
20
20
2
2
19
19
18
18
17
17
Joomla Templates - by Joomlage.com