«  lipiec 2024  »
powtśrczpisoni
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7390314

Jak pisać pisma do urzędu

 

Zecydowana większość spraw z którymi zwracamy się do urzedów samorządów terytoryjalnych ( Urząd Gminy, Starostwo powiatowe, Urząd marszałkowski województwa ) ma charakter ADMINISTRACYJNY. Aktem prawnym normującym tok postepowania w sprawach administracyjnych jest Kodeks Postępowania Administracyjnego ( KPA)

 Częstym i powszechnym błędem interesantów zwracających się do urzędu jest redagowanie wielowątkowych emocjonalnych wypracowań w przekonaniu że urzędnik natychmiast wszystko zrozumie i wykona. Jest to podstawowy błąd, gdyż urząd gubi się w takiej beletrystyce .Zamiast załatwić sprawę, stosuje sprytne tricki, zgodnie z prawem: Pismo powinno być urzędowe czysto merytoryczne. Urzędu nie interesuje wasz stan ducha,emocji czy też talent literacki.Pismo powinno być nie tylko merytryczne ale również czytelne. Odręczne kulfony na papierze w kratkę zazwyczaj bywają nieczytelne. Nawet jeżeli urzędnik ma dobrą wolę, to zazwyczaj nie ma czasu ani chęci na odcyfrowywanie bazgrołów. W piśmie nieczytelnym łatwiej urzędnikowi pominąć istotne szczegóły, a następnie udzielić odpowiedzi nie na temat. Urzędnicy często oceniają petenta po formie i tresci w jakiej się Pismo na komputerzedo nich zwraca. Jeżeli wzbudzisz respekt, to masz wkięszą szansę zwycięstwastwa. Dlatego warto pisać pisma na komputerze i wykazywć się pewną znajomością prawa. Powołuj się na konkretne przepisy prawa lub zasady wynikające z konstytucji RP. Podobnie jak w kontaktach osobistych tak i w pismach staraj się zachować rzeczowy ton i spokój. Suchy, logiczny styl zrobi na urzędniku większe wrażenie, niż najwymyślniejsze figury retoryczne.Nigdy nie strasz.. Jeżeli zamierzasz np. wystąpić o kontrolę, to poprostu o tym poinformuj. Bądź konsekwentny. Jeżli zapowiedziałeś jakiś krok prawny, to go wykonaj.

Sposób wnoszenia pisma. Pisma mogą być wnoszone do urzędu w kilku formach: pisemnie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej lub formularza ze strony internetowej właściwego organu administracji publicznej, podanie można wnieść również ustnie do protokołu.

Co powinno zawierać prawidłowe pismo

 • Nagłówek - powinien zawierać imię i Nazwisko nadawcy (lub nazwę - w wypadku firmy), adres i telefon (może to być pieczątka firmy zawierająca wszystkie dane adresowe)

 • Dane adresata - tytuł zawodowy lub naukowy, imię, nazwisko, adres

 • Data i miejsce sporządzenia pisma

 • W pismach urzędowych stosuje się również numer sprawy, jeżeli został nam przydzielony

 • Krótkie przedstawienie zagadnienia (dotyczy waszego pismaz dnia nr.....)

 • Treść -styl urzędowy (konstruujemy przede wszystkim zdania pojedyncze, unikamy poruszania kilku wątków w jednym zdaniu)

 • Odręczny podpis

 • Jeżeli są załączniki to je wyszczególni

 • Uprzejmość

 • używamy zwrotów grzecznościowych na początku (Szanowny Panie można odręcznie piórem) i na końcu pisma (z wyrazami szacunku, z poważaniem)

 • stosujemy uprzejme sformułowania w obrębie treści (proszę uprzejmie, zwracam się z uprzejmą prośbą)

 • możemy zawrzeć w tekście życzliwe sugestie dotyczące korzystnego rozpatrzenia naszej sprawy

 

terminyPilnuj terminów Przepisy prawne pełne są terminów. Jedne terminy zobowiązują urząd, inne ciebie. Należy stanowczo pilnować ich obu. Jeżeli urząd jest zobowiązany w określonym terminie wydać decyzję lub udzielić odpowiedzi, a termin minął to musisz złożyćdo właściwego organu pisemną skargę na opieszałość urzędu. Da ona znacznie lepszy efekt, niż wydzwanianie lub nachodzenie urzędników i pytanie się, kiedy sprawa zostanie załatwiona.Jeżeli to ty masz określony termin złożenia odwołania lub zażalenia to tym bardziej musisz go pilnować. (Pamiêtaj, że w każdej urzędowej decyzji powinno znaleźć się pouczenie, czy można się od niej odwołać, w jakim terminie i do kogo). Nawet najlepiej uzasadnione odwołanie złożone po terminie będzie nieskuteczne.

 

Art. 35. § 1. KPA. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

Jednakże sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego powinny być rozpatrzone nie później niż w ciągu miesiąca a szczególnie skomplikowane nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

 

logo Stowarzyszenie SamorządnośćPortal http://stowarzyszenieluzino.info wykonany został w czynie społecznym a administrowany jest w czasie wolnym. Portal nie korzysta z żadnych źródeł finansowania nie jest wykorzystywany w celach komercyjnych. Misją portalu jest realizacja celów regulaminowych Stowarzyszenia Samorządność , edukacja obywtelska i promocja Gminy Luzino. Zachęcamy odwiedzających do włączenia się w rozwój portalu poprzez dostarczanie materiałów archiwalnych z okolic Gminy Luzino.  W sprawie przekazania materiałów i ich publikacji proszę o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Webmaster Kazimierz Kulhawik

9
9
8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
38
38
37
37
36
36
35
35
34
34
33
33
32
32
31
31
30
30
3
3
29
29
28
28
27
27
26
26
25
25
24
24
23
23
22
22
21
21
20
20
2
2
19
19
18
18
17
17
Joomla Templates - by Joomlage.com