Stowarzyszenie zwykłe
Stowarzyszenie zwykłe to uproszczona forma stowarzyszenia. Stowarzyszenie takie nie posiada osobowości prawnej. Stowarzyszenia zwykłego nie rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym.O utworzeniu stowarzyszenia zwykłego jego założyciele informują na piśmie starostę właściwego, ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia, podając dane określone w ustawie.Stowarzyszeniom zwykłym, podobnie jak innym organizacjom społecznym, przyznana jest zdolność sądowa i zdolność do czynności procesowych w postępowaniu cywilnym. Stowarzyszenia te mogą też występować jako strona w toczącym się postępowaniu administracyjnym.
Procedura rejestracji stowarzyszenia zwykłego
Procedura zakładania stowarzyszenia zwykłego jest o wiele mniej skomplikowana.
Do założenia stowarzyszenia zwykłego potrzeba co najmniej 3 obywteli . Przy czym muszą być to osoby fizyczne, gdyż osoby prawne nie mogą być założycielami stowarzyszenia zwykłego. Podczas zebrania założycielskiego podejmowane są uchwały tj.
-
uchwała dotycząca utworzenia stowarzyszenia i nadaniu mu nazwy,
-
uchwałę o zatwierdzeniu regulaminu stowarzyszenia.
-
uchwała o wyborze przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie, jest to osoba, która będzie reprezentować interesy stowarzyszenia na zewnątrz.
Na zebraniu tym określany jest cel dla którego powstaje stowarzyszenie. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wymaganych dokumentów, t.j.
-
zawiadomienie (informacja) o utworzeniu stowarzyszenia zwykłego, zawierające następujące informacje: pełną nazwę stowarzyszenia zwykłego, siedzibę i adres do korespondencji, dane osobowe założycieli ze wskazaniem przedstawiciel reprezentującego stowarzyszenie, datę podjęcia uchwały o utworzeniu stowarzyszenia);
-
regulamin działalności stowarzyszenia zwykłego;
-
lista założycieli, zawierająca: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, własnoręczny podpis ;
-
oświadczenia założycieli o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i niepozbawieniu praw publicznych;
-
lista obecności na zebraniu założycielskim;
-
protokół z zebrania założycielskiego podpisany przez przewodniczącego zebrania i protokolanta,
-
uchwała zebrania założycielskiego o przyjęciu regulaminu,
-
uchwała o powołaniu przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie,
-
uchwała o powołaniu stowarzyszenia zwykłego określająca jego nazwę i siedzibę.
O utworzeniu stowarzyszenia zwykłego jego założyciele informują na piśmie starostę właściwyego ze względu na przyszłą siedzibę stowarzyszenia, podając następujące dane: nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie.
Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia uzyskania informacji o założeniu stowarzyszenia zwykłego nie zakazano jego działalności, może ono rozpocząć działalność.