«  grudzień 2024  »
powtśrczpisoni
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
7467101

Obiecany remont ul Dobrej i Letniej odwleka się

Opóźnia się realizacja  obiecanej  przez wójta naprawy ulic Dobrej, Letniej. Ulica Wybickiego została wyremontowana  w szerszym zakresie choć mieszkańcy mają zastrzeżenia do estetyki wykończenia pobocza i według mnie maja rację. Skoro ściąga się  ciężki sprzęt angażuje środki to dlaczego nie można  zrobić tego  starannie. Ulica Dobra i Letnia pozostały nie tknięte. Mamy szczęście że tegoroczna wiosna jest sucha  ale pierwszy jednodniowy opad deszczu ujawni obraz rzeczywisty. Wójt obiecał zakończyć prace do 25.05.2015. Po upływie określonego terminu zwróciłem się z wnioskiem o informację kiedy zadanie zostanie zrealizowane. Odpowiedz w załączeniu, niestety to już wygląda na zbywanie, zabawę  w ciuciubabkę a może  granie na  zmęczenie materiału. Dowodem na to jest odpowiedź wójta. W piśmie wójt informuje, że zwrócił się do wykonawcy na piśmie o usunięcie usterek do końca czerwca. Dziwne działanie zamawiającego ( wójt Gminy Luzino) z tym pisaniem , skoro w specyfikacji jest jasno określone w jaki sposób praca będzie obmierzana, odbierana ,rozliczana, kto z ramienia zamawiającego jest wyznaczony do bieżącego kontaktu z wykonawcą , więc po co pisanie. Ponadto sama treść odpowiedzi  wójta nie jest jednoznaczna. Nie wiadomo czy wykonawca został pisemnie wezwany do usunięcia usterek czy zobowiązany do pisemnego usunięcia  usterek, nam zależy na realnym remoncie a nie pisemnym.  Wystąpiłem o udostępnienie  owego pisma  oraz odpowiedzi na nie.

Kazimierz Kulhawik

Prezes Stowarzyszenia Samorządność

Odpowiedź wójta Gminy Luzino na wniosek o informację  publiczną

Logotyp Gminy Luzino

Konkurs na logo i hasło Gminy Luzino rozstrzygnięty Wygrał projekt Pani Jagody Niemczyk z Gdańska Gratuluję. Ja również wziąłem udział w zabawie. Satysfakcję daje zwycięstwo mojego amatorskiego projektu  w głosowaniu internatów. Cieszy mnie bardzo tak szeroki krąg przyjaciół. Dziękuję Wam wszystkim  serdecznie i pozdrawiam. Poniżej opis i poszczególne etapy ewolucji mojego pomysłu.

Kazimierz Kulhawik

Logotyp Gminy LuzinoLogo i hasło w moim rozumieniu ma trafiać głównie do odbiorców z poza gminy Luzino i służyć do budowania Marki Gminy Luzino. Marka ma czemuś służyć a nie tylko być, bo taka jest moda. Logo i hasło powinno opierać się na jakichś fundamentach naturalnych, historycznych lub stworzonych przez lata przez samorząd poprzez celowe działania. Gmina Luzino nie ma potencjału turystycznego typu jeziora, znaczące obiekty zabytkowe, dziwy natury, parki rozrywki. Nie jest również zagłębiem przemysłowym brak obszarów pod inwestycje z zasobów skarbu państwa, Agencji Rynku Rolnego, grunty są własnością prywatną. Potocznie od dawna gmina Luzino określana jest jako „sypialnia". Na tym oparłem logo , hasło i przyszły rozwój gminy. Przyjmuje się, że Polacy są skłonni poświęcić na dojazd do pracy około godziny to jest 50 – 60 km od miejsca zamieszkania. W takim promieniu od Luzina znajdują się Małe Trójmiasto, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Lębork, Strefa ekonomiczna w Żarnowcu, linia brzegowa M. Bałtyckiego. Gmina Luzino mimo że ma podobne położenie do sąsiednich gmin ma jednak przewagę w postaci trasy kolejowej, Drogi Krajowej nr 6 oraz w przyszłości trasa S6, co daje dobre powiązanie z aglomeracjami miejskimi. Takie położenie gwarantuje potencjalnym mieszkańcom dostęp do rynku pracy, edukacji na każdym poziomie, kultury oraz wypoczynek nad morzem w każdej chwili. Te wszystkie atuty sprawiają ,że gmina Luzino jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania , życia dla młodej rodziny i dla emeryta, co już jest doceniane. W naszej gminie mamy wyż demograficzny.

Główne elementy logotypu - kontur mapy Gminy Luzino w kolorze zielonym oraz napis Gmina Luzino w kolorze żółto lub pomarańczowo- czarnym ,umieszczony jest w konturze Zatoki Gdańskiej koloru niebieskiego. Kontur Zatoki gdańskiej jest znakiem bardzo rozpoznawalnym w całym kraju a także poza co automatycznie określa położenie Gminy Luzino na mapie kraju. Dodatkowe elementy róża kompasu na tle mapy gminy podkreśla bliskość morza , słońce to plaża.Kolor czarno -żółty symbolizuje barwy flagi Kaszub. Hasło po okręgu Dobre miejsce do życia – wszędzie blisko w kolorze czarnym lub granatowym. Logo w tym kształcie może być chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców, ponieważ określa wzrokowo położenie firmy. Logo i hasło są projektami otwartymi, można je uzupełniać o dodatkowe elementy lub je usuwać , można zmieniać kolory wielkość i krój czcionki. Głównym przesłaniem tych elementów jest podkreślenie, opisanie atrakcyjności miejsca i zachęcenie do zamieszkania, osiedlenia się. Ludna gmina to rozwój usług, handlu to wpływy do budżetu gminy. Sam znak graficzny nic nie znaczy bez odpowiedniej promocji założonych celów, znak graficzny i hasło jest kropką nad i lub wykrzykiem .

Projekt logo Gminy Luzino

etapy ewolucji projektu loga Gminy Luzino

Towarzystwo Powstańców i Wojaków w Luzinie , unikalne stare zdjęcia

 

 

Towarzystwo Powstańców i Wojaków  z LuzinaTowarzystwo Powstańców i Wojaków wywodzące się z korzeni i tradycji Powstania Wielkopolskiego założono w Luzinie 25 listopada 1923 roku. Towarzystwo zostało założone przez mieszkańców parafii św. Wawrzyńca, czynnych uczestników Powstania Wielkopolskiego. Za patrona wybrano Tadeusza Kościuszkę. Towarzystwo pierwotnie nazwane placówką lub kołem było najmniejszą jednostką organizacyjną Związku Towarzystw Powstańców i Wojaków Ziem zachodnich RP i podlegało bezpośrednio pod Zarząd Okręgowy w Wejherowie. Towarzystwo Powstańców i Wojaków im. Tadeusza Kościuszki w Luzinie było prawdopodobnie pierwszym założonym na Kaszubach i jednym z pierwszych na Pomorzu. Celem Towarzystwa była integracja społeczności lokalnych wokół sprawy polskiej. Po 123 latach zaborów pożądana była organizacja propagująca polskość. Główne formy działalności Towarzystwa dotyczyły : obchodów rocznic narodowych, urządzanie przedstawień teatralnych, odczytów, wieczornic, ćwiczeń polowych, strzelania z ostrej amunicji. Dzięki staraniom Towarzystwa 6.01.1929 odsłonięto w Luzinie pomnik „Wolność". Pomnik zbudowano w czynie społecznym ze składek członków Towarzystwa i miejscowej ludności. Było to pierwsze w Luzinie miejsce pamięci narodowej gdzie mieszkańcy mogli obchodzić święta państwowe i organizować uroczystości o charakterze patriotycznym. W czasie drugiej wojny światowej pomnik został zburzony prze Niemców. Organizacja posiadała również swój sztandar. Towarzystwo Powstańców i Wojaków było najliczniejszą , najbardziej aktywną i wpływową organizacją na ternie gminy. Skutecznie realizowała założone cele w wielu płaszczyznach życia społecznego , integrowała mieszkańców w czasie obchodów rocznic narodowych, przedstawień teatralnych, odczytów, wieczornic, strzelań, ćwiczeń polowych, współpracowano z innymi Towarzystwami na Kaszubach. Sytuacja Związku a więc i Towarzystw w terenie zmieniła się po zamachu Józefa Piłsudskiego 12.05.1926 roku. Związek potępił akcję marszałka Piłsudskiego, i opowiedział się za dotychczasowym rządem. Zamach utrwalił nowy ład polityczny w kraju co skłoniło Związek do zaaprobowania i poparcia działań Marszałka Piłsudskiego. Doprowadziło to 15.05.1927 roku w czasie Zjazdu delegatów w Poznaniu do rozłamu w Związku. Część członków opuściła Związek i utworzyła organizację o nazwie Wielkopolski Związek Powstańców i Wojaków do której przystąpili Kaszubi i Pomorze. Luzińskie Towarzystwo w strukturach nowej organizacji działało prawdopodobnie do roku 1933 lub 1934. Nowa organizacja działała prawdopodobnie od rozłamu nielegalnie, brakowało wsparcia ze strony państwa, zabrakło idei a wiec i motywacji do dalszej służby. Towarzystwo Powstańców i Wojaków zakończyło swą działalność lecz Pomnik „Wolność" do wybuch drugiej wojny światowej był miejscem wszelkich manifestacji i uroczystości patriotycznych.

Pomnik „WOLNOŚĆ" został odbudowany w pierwotnym miejscu, i uroczyście odsłonięty 11 listopada 2010 roku. Idea bardzo słuszna, sam pomnik w obecnym wykonaniu nie podoba mi się zupełnie. Obłożenie obelisku płytkami z białymi fugami rodzi we mnie  różne skojarzenia tylko nie z czymś monolitycznym jak obelisk. Uważam, ze wersja przedwojenna , obelisk jednokolorowy z surowego betonu bardziej przemawiał ze swoim przesłaniem niż wersja dzisiejsza. W moim przekonaniu pomnik powinien być wykonany z bloków kamiennych (rodzaj i kolor kamienia do dyskusji ) lub odlany z betonu szlachetnego o kolorze piaskowca. To jest moje zdanie . Obelisk - pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa, najczęściej o czworobocznej podstawie, wykonanego z jednego bloku skalnego. Zakończenie słupa ma formę ostrosłupa, często obitego złotą blachą.
Pisząc artykuł korzystałem między innymi z książki Feliksa Sikory „Z dziejów Towarzystwa Powstańców i Wojaków imienia Tadeusza Kościuszki w Luzinie" Unikałem przytaczania w artykule zawartych w książce nazwisk , faktów uzyskanych z wywiadów i rozmów, jak również danych źródłowych, których zdobycie na pewno kosztowało autora wiele wysiłku. Zachęcam do przeczytania tej pozycji, zapewne znajduje się w zasobach biblioteki w Luzinie. Artykuł publikuję przy okazji prezentacji nieznanych zdjęć Towarzystw Powstańców i Wojaków z terenu Kaszub.

Tło historyczne i cel założenia  Związku Towarzystw Powstańców i Wojaków Ziem Zachodnich RP

27 grudnia 1918 w Poznaniu doszło do gwałtownych wystąpień ludności polskiej przeciwko władzom niemieckim. Była to reakcja na demonstracje niemieckie przeciwko przyjazdowi Ignacego Jana Paderewskiego. Wystąpienia przekształciły się w powstanie zbrojne. Celem powstania był powrót Wielkopolski i Pomorza do Rzeczypospolitej .W powstaniu wzięli udział Polacy skupieni w oddziałach Straży Ludowej, Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz ochotnicy. Był to czas bardzo sprzyjający odbudowie państwa polskiego. Pierwsza wojna światowa dobiegła końca,(11 listopada 1918 kapitulacja Niemiec). Niemcy i Rosja wykrwawione i wewnętrznie zdestabilizowanie przez rewolucje nie były w stanie kontrolować sytuacji w swoich zaborach. Polacy służący dotychczas w armiach zaborców zasilali szeregi tworzonego Wojska Polskiego , wielu trafiło w szeregi powstańców wielkopolskich, w tym również Kaszubów. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16.02.1919 na skutek przedłużenia rozejmu między Niemcami a państwami koalicji . Formalne włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego 28 VI 1919. Armia Wielkopolska 25 maja 1919 r. podporządkowana została Naczelnemu Dowództwu WP, zachowując jednak swoją odrębną organizację. Wielu Pomorzan zasiliło wojska powstańcze to z nich utworzono Ochotniczą Dywizję Strzelców Pomorskich. Pierwotnie składała się ona z 4 pułków: toruńskiego, grudziądzkiego, starogardzkiego i kaszubskiego. Organizowanie kaszubskiego pułku powierzono por. Leonowi Kowalskiemu, który został pierwszym dowódcą tej jednostki wojskowej. Większość żołnierzy pułku stanowili Kaszubi. 24 października 1919 r. na prośbę żołnierzy osobisty patronat nad pułkiem objął Naczelnik Józef Piłsudski. W styczniu 1920 r. 66 Kaszubski Pułk Piechoty w ramach oddziałów gen. Józefa Hallera wkroczył na Pomorze a 10 lutego 1920 r. w Pucku dokonano zaślubin Polski z Morzem. Pułk posiadał swoje symbole. Najważniejszymi były: sztandar oraz odznaka pułkowa. Oba posiadały elementy kaszubskie. Na pierwszym sztandarze umieszczono w centralnym miejscu orła, a w prawym rogu gryfa. W 1920 roku 66 Kaszubski Pułk Piechoty brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Za swa bojowość został zaliczony do grona najwybitniejszych jednostek Wojska Polskiego biorących udział w tej wojnie.
Mimo utworzenia struktur państwowych II Rzeczypospolitej , granice niepodległej Polski nie były jeszcze ustalone, nie był jeszcze znany ich przebieg, na żadnym kierunku. Ludność nowego państwa, podzielona przez zaborców przez 123 lata, była niejednolita i podejrzliwie nastawiona do nowych sąsiadów. Obok podziałów rozbiorowych istniały też poważne podziały etniczne, ze względu na mnogość mniejszości etnicznych i ich różnorodne zapatrywania na istnienie państwa w tym kształcie. Należy zauważyć że państwa (Niemcy ,Rosja ) zaborców mimo ,że osłabione i zdestabilizowanie wewnętrznie nadał istniały jako zorganizowane struktury państwowe i nie zamierzały łatwo zrezygnować ze swoich zdobyczy terytorialnych .W tych warunkach zaistniało pilne zapotrzebowanie polityczne na organizację paramilitarną zdolną przeciwstawić się niemieckim wpływom w niedawnym zaborze pruskim. Dowództwo Okręgu Korpusu VII w Poznaniu postanowiło odwołać się do patriotycznego zrywu Wielkopolski. Na życzenie dowódcy Okręgu generała dywizji Kazimierza Raszewskiego 7 kwietnia 1922 r. został powołany do życia Związek Towarzystw Powstańców i Wojaków Ziem Zachodnich RP. W jego szeregach mogli kontynuować swoją dotychczasową działalność członkowi rozwiązanego Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich. W późniejszym okresie na obszarach wschodnich gdzie specyfika była całkowicie odmienna powołano do ochrony granic i przyległych terenów, elitarną w pełni wojskową strukturę KOP (Korpus Ochrony Pogranicza, swoje zadania wypełniał do II wojny światowej ). Założeniem Związku, była deklaracja, że jest stowarzyszeniem bezpartyjnym i apolitycznym. Rzeczywistość pod tym względem była odmienna. Członkami Związku mogli być „Polacy chrześcijanie" czci nieposzlakowanej, którzy brali udział z bronią w ręku w walkach o oswobodzenie Polski, zwłaszcza jej Ziem Zachodnich w roku 1918/1919.
Celem Związku było:
1) pielęgnowanie pamięci poległych w powstaniu i w późniejszych walkach przy ustalaniu granic;
2) pogłębianie idei państwowości polskiej i budzenie poczucia obowiązków obywatelskich, szczególnie wśród młodszego pokolenia;
3) skupianie wszystkich obywateli danej miejscowości i okolicy, którzy brali bezpośredni lub pośredni udział w powstaniu oraz wszystkich wojaków, którzy bądź to ochotniczo, bądź też ,na podstawie poboru służyli w wojsku;
4) podtrzymywanie ducha solidarności i braterskości przez zgromadzenia, wykłady, odczyty, obchody świąt i rocznic narodowych;
5) rozwijanie tężyzny cielesnej przez ćwiczenia wojskowe, mające na celu wychowanie fizyczne i wyszkolenie wojskowe, zgodnie z regulaminami — przepisami obowiązującymi w armii polskiej;
6) podtrzymywanie wśród członków gotowości niesienia w razie potrzeby czynnej pomocy armii polskiej;
7) udzielanie członkom pomocy moralnej i materialnej.
Struktura organizacyjna Związku
Na czele Związku stał: Generalny Zarząd Związku Towarzystw Powstańców i Wojaków Ziem Zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą w Poznaniu.
Generalnemu Zarządowi podlegały 3 zarządy wojewódzkie: poznański (DOK VII w Poznaniu), pomorski (DOK VIII w Toruniu), śląski (DOK V w Katowicach). Zarządy wojewódzkie podzielone były na okręgi. W skład okręgów wchodziły najmniejsze struktury czyli Towarzystwa Powstańców i Wojaków w poszczególnych miejscowościach.
Pomorze dzieliło się sześć okręgów
1.Wejherowo,Puck,Kartuzy
2. Starogard, Tczew
3. Chojnice, Sępolno, Tuchola
4. Grudziądz, Świecie, Chełmno
5. Toruń, Wąbrzeźno
6. Brodnica, Lubawa, Działdowo
Luzińskie Towarzystwo Powstańców i Wojaków im. Tadeusza Kościuszki podlegało pod Zarząd Okręgowy w Wejherowie.

Kazimierz Kulhawik

Droga w Zelewie będzie zmodernizowana w 2014 roku

 

Sesja Rady Gminy Luzino

 

 

Droga  powiatowa  w Zelewie będzie  zmodernizowana w 2014 roku. Komisja Gospodarcza i Samorządu Rady Gminy Luzino jednogłośnie zadecydowała o wpisaniu powyższej inwestycji do wydatków majątkowych w budżecie gminy  na rok 2014 . Budżet Gminy Luzino na rok 2014 został  uchwalony na sesji 11.12.2013r  13 głosami za, 2 wstrzymało  się. Rada przeznaczyła na ten cel 200 tysięcy, powiat deklaruje około 300 tyś w tym sfinansowanie projektu technicznego. Razem będzie to pół miliona zł. Mamy nadzieję,że kwota ta wystarczy na remont całego wnioskowanego przez radnego Kazimierza  Budnika i mieszkańców  odcinka od Zelewa do granicy  Gminy Wejherowo. Na podkreślenie zasługuje stanowisko radnych  Rady Powiatu , Rady Gminy Luzino, posła Jerzego  Budnika, że nie pozostali obojętni na aktywność obywatelską społeczności lokalnej. Duża zasługa w tym radnego Kazimierza Budnika a szczególnie jego trzyletnia postawa w radzie. To jego uczciwość, rzeczowość, wiedza merytoryczna, stawiane spraw gminy ponad ambicje polityczne zadecydowały o przychylności radnych dla jego wniosku, to zdecydowało ,że nie mając za sobą większość zdołał ją uzyskać. Nam pozostaje wielka  satysfakcja ,że mogliśmy swoim potencjałem wspierać mieszkańców w słusznej sprawie.

Kazimierz Kulhawik

Odpowiedz na temat Drogi w Zelewie

 

Wykaz inwestycji na rok 2014 w Gminie Luzino

Śmieciowa wpadka w Luzinie

śmiecie przy ulicyFirma powołana do sprzątania,wywozu śmieci sama śmieci. Wczoraj (środa 23.10.2013 godziny popołudniowe) pracownicy  firmy ZUK pracowicie wyrzucali worki ze śmieciami jak również śmieci luzem ze śmieciarki na niezabudowaną działkę przy ul Dobrej w Luzinie. Cel tych manewrów jest dla mnie nieznany być może w na tej działce powstał jakiś punkt przeładunkowy, tranzytowy czy może jest to  tzw. pszok. a może jakaś awaria śmieciarki? Myślałem, że powstała hałda zostanie szybko sprzątnięta to jest w dniu dzisiejszym 24.10.2013 i jest to tylko jakaś wpadka, ale nic się przez cały dzień nie działo, sterta śmieci leży nadal. W przypadku silnego wiatru może nawet się przemieszczać i rozprzestrzeniać po okolicy. Dlatego postanowiłem zareagować  i upublicznić zdarzenie, które na wszelki wypadek udokumentowałem na zdjęciach. Poważnie traktując temat jest to skandal, jest to sprowadzenie na okolicznych mieszkańców zagrożenia epidemiologicznego, jest to złamanie elementarnych zasad świadczenia zamówionych przez gminę usług, jest to złamanie wielu ustaw. Leżąca przy ulicy sterta śmieci wystawia świadectwo w oczach gości(krajowych i zagranicznych) nie firmie ZUK tylko nam mieszkańcom Luzina. Załączam zdjęcia ze zdarzenia, tylko szacunek do ciężkiej pracy i wrodzona delikatność wstrzymują mnie przed upublicznieniem sylwetek tych Panów, przez swoich szefów i tak zostaną namierzeni. O powyższym poinformowałem emailem z-cę wójta.

Kazimierz Kulhawik

P.S. Przejeżdzając dzisiaj (25.10.2013) ulicą Robakowską w Luzinie zauważyłem podobną stertę śmieci ,należy podejrzewać, że jest to również  zasługą   ZUK. Jeżeli tak jest to  jest to już  jakaś metodyka pracy, stosowana być może  także w innych miejscowosciach gminy Luzino. Mam nadzieję, że zdecydowana reakcja wójta przerwie ten zwyczaj.  

 

 

V Kaszubska Paraolimpiada w Luzinie

Luzino V kaszubska paraolimpiadaW niedzielę 16.06.2013 przy GOSRiT w Luzinie odbyła się V Kaszubska Paraolimpiada. Pomysłodawcą i organizatorem już od pięciu lat jest świetlica integracyjna ''Skrzydło Anioła" z Luzina działająca przy Kaszubskim Towarzystwie Sportowo Kulturalnym, wspierani przez GOSRiT i Urząd Gminy Luzino. Z każdym rokiem Paraolimpiada nabiera coraz większego rozmachu. Obejmuje swoim zasięgiem coraz większy obszar kaszub, coraz więcej zgłaszanych jest uczestników, jest coraz więcej serc gotowych wspierać i bezpośrednio pomagać przy organizacji i przeprowadzeniu tej dużej imprezy dla najsłabszych członków ludzkiej społeczności. W tym roku w rywalizacji wzięło udział 108 uczestników.luzino V kaszubska paraolimpiada Rywalizowali w 20 konkurencjach na hali i w biegu na 50 metrów na świeżym powietrzu. Paraolimpiadę obsługiwały rodziny uczestników, wolontariusze, przyjaciele, znajomi i sympatycy. Była to nie tylko rywalizacja ale również zabawa i integracja, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i wyróżnieni pucharami. Odbyło się wiele imprez towarzyszących, między innymi IV Charytatywny Bieg „Skrzydła Anioła”, III Charytatywny Marsz „Skrzydła Anioła”,biegi dziecięce i młodzieżowe pod patronatem Maratonów Polskich, pokazy Luzińskich Strażaków. Ponadto były stanowiska wystawiennicze z pracami podopiecznych Skrzydła Anioła, którymi odwiedzający byli obdarowani zostawiając w zamian datki, dla głodnych też coś się znalazło. Charytatywny dochód wyniósł 5708zł 80gr, pieniądze przeznaczone zostaną na wyjazd podopiecznych w okresie wakacji w góry. Organizatorzy składają wszystkim zaangażowanym i sponsorom serdeczne podziękowania.

skrzydłoAniołaSwietlica integracyjna „Skrzydło Anioła”została założona w 2006 roku przez rodziców dzieci niepełnosprawnych z okolic Gminy Luzino. Celem stowarzyszenia jest integracja dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin. Cele realizowane są poprzez organizację zajęć w grupach,sportowych i plastycznych, W miarę możliwości finansowych organizuje się wycieczki. Obecnie Skrzydło Anioła ma 30 podopiecznych w różnym wieku w różnym stopniu niepełnosprawnych. Do stowarzyszenia może przystąpić każdy bez względu na miejsce zamieszkania. Aktualnie Skrzydło Anioła działa w ramach Kaszubskiego Towarzystwa Sportowo Kulturalnego jako sekcja i korzysta za ich pośrednictwem z wszelkiego rodzaju pomocy. Podjęto działania zmierzające do usamodzielnienia się ,stosowne dokumenty zostały złożone i już przyjęte bez zastrzeżeń w sądzie, niebawem stowarzyszenie otrzyma osobowość prawną. Skrzydło Anioła zachęca do współpracy sponsorów, wolontariuszy i sympatyków. Stowarzyszenie Samorządność oferuje współpracę medialną i organizacyjną będzie nam miło zaliczyć Was do naszych przyjaciół. Z satysfakcją przedstawiliśmy Was w naszym portalu

Motto Skrzydła Anioła

"Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem,

potrafimy latać wtedy gdy obejmujemy drugiego człowieka”.

 

Kaszubskie Towarzystwo Sportowo - Kulturalne

84-242 Luzino ul. Mickiewicza 22

tel. 660-572-461    608-242-204

www.skrzydloaniola.luzino.pl

NIP 5882302124, REGON 220733519

Numer konta bankowego: PKO BP 27 10204649 0000 7202 0106 4336

z dopiskiem "Skrzydło Anioła"

 

Nowy portal Stowarzyszenia Samorządność z Luzina

nowa strona Stowarzyszenia SamorzadnośćPrezentujemy całkowicie nowy portal internetowy Stowarzyszenia Samorzadność z Luzina. Jest to wynik wielomiesiecznej pracy. Przetestowałem wiele stylów, układów i kolorów, przebrnąłem przez wiele programów aby osiagnac prezentowany efekt Portal pod wzgledem stylu i układu jest w 99% kompletny. W moim odczuciu portal prezentuje się dobrze jest spokojny, elegancki, przejrzysty i lekki , nawigacja jest czytelna , strony ładują się sprawnie, unikałem wszelkiego rodzaju wodotrysków, fleszów i animacji. Z twierdzeniem że dobra treść sama się obroni nie zgadzam się. Dlatego starałem się zachować równowagę między wyglądema a zawartością i jej doborem. Treść portalu wymaga jeszcze pracy w zakładce GMINA LUZINO przede wszystkim wzbogacenia świeżymi zdjęciami , te będę sukcesywnie pozyskiwał i uzupełniał. W zakładce STOWARZYSZENIE materiału będzie przybywać wraz z dalszą naszaą aktywnościa. Dotychczasowa stara strona została w formie kopi umieszczona na serwerz i można do niej dotrzec za posrednictwem odnosników. Zachęcamy do przegladanialogo portalu , wszelkie zauważone błedy, uwagi i własne sugestie proszę zgłaszać na  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Zmienilismy również logo Stowarzyszenia które widoczne jest w awatarze z lewej strony. Autorem jest Kazimierz Kulhawik, logo jest prawnie chronione, składa się z trzech figur w trzech kolorach: zielony - ziemia ,niebieski - niebo, zółty - słońce. Logo symbolizuje harmonię,równowagę i spokuj w życiu człowieka. Spokój , harmonię i równowagę zarówno w życiu codziennym jak iw życiu publicznym mieszkanców Gminy Luzino.

Kazimierz Kulhawik

Prezes Stowarzyszenia Samorzadność

 

Wybór nowego przewodniczącego Rady Gminy Luzino

Na sesji 29 czerwca poddano pod głosowanie wniosek o odwołanie radnej Genowefy Kasprzyk z funkcji przewodniczącej Rady Gminy Luzino. Trzynastu radnych i głosowało za odwołaniem. W głosowaniu udziału nie wzięła odwoływana przewodnicząca, .przeciwko odwołaniu głosowała radna Aleksandra Mejer. Dokonano wyboru nowego przewodniczącego którym został radny Bartłomiej Formela radny z opcji wójta,opozycja nie wystawiła swojego kandydata. Nowy przewodniczący wybrany został bezwzględną większością 8 głosów, 6 głosów przeciw, wybierany radny Formela nie wziął udziału w głosowaniu - razem 15 głosów. W obu przypadkach zgodnie z ustawą głosowanie było tajne. O ile w przypadku odwołania prawie pewne jest jak kto głosował o tyle przy wyborze przewodniczącego nic nie jest pewne i trudno dzisiaj spekulować kto jak głosował. Przed odwołaniem przewodniczącej opozycja miała siedmiu radnych a rządzący ośmiu. Po odwołaniu przewodniczącej, radne Kasprzyk i Mejer wystąpiły z klubu wójta i zadeklarowały się jako radne niezależne. Oficjalnie i jawnie rozkład sił na dzisiaj wygląda: rządzący  6 radnych , opozycja 7 radnych, niezależne 2 radne. Przy wyborze przewodniczącego powinno być 9 do 6 przeciwko radnemu Formeli gdyby ten głosował na siebie a gdy nie głosował to 9 do 5. Na oko widać, że wójt nie ma większości a mimo to wygrał Na dziś można powiedzieć, że siły wójta są nie rozpoznane lub nieujawnione. Po wyborze radnego Formeli na przewodniczącego Rady, zwolniły się miejsca w komisjach między innymi funkcja przewodniczącego Komisji Gospodarczej. Obsada tego stanowiska może wiele nam powiedzieć. Nie długo rozpoczną się prace nad budżetem na przyszły rok (każdy mieszkaniec i organizacja jak również radny może zgłaszać wnioski do budżetu na rok 2013 do 25 września) a potem będzie głosowanie które jest jednym z dwóch najistotniejszych głosowań w Radzie drugie to absolutorium z wykonania budżetu. Przede wszystkim te dwa głosowania pokazują jaki jest rozkład sił w Radzie. Na pewno ostatnia sesja nie zakończy konfliktu w Radzie. Co wynika z wydarzeń ostaniach miesięcy dla nas mieszkańców dla rozwoju gminy – NIC NIE WYNIKA. Gmina Luzino przoduje w mediach ale nie w tematyce burzy mózgów, inwestycji, programów, pomysłów na przyszłość, dostarczamy mediom taniej i łatwej pożywki w sezonie ogórkowym, politycy przy tej okazji lansują się i na silę chwalą samych siebie. W grudniu minie połowa kadencji Rady. Mieszkańcy zaczną oceniać co w ciągu dwóch lat zmieniło się w ich najbliższym otoczeniu zaczną oceniać dokonania radnych. My również przyglądamy się pracy radnych w poszczególnych okręgach wyborczych i na pewno podzielimy się swoimi spostrzeżeniami.

 

Kazimierz Kulhawik


Ponowny wniosek radnych o odwołanie Przewodniczącej Rady Gminy Luzino

Trzynastu (13) radnych podpisało się pod wnioskiem o odwołanie radnej Genowefy Kasprzyk z funkcji Przewodniczącej Rady Gminy Luzino. Radni wnioskują o rozpatrzenie i przegłosowanie wniosku na najbliższej sesji tj 29 czerwca (piątek) godz 13.00 lub zwołanie w terminie późniejszym sesji nadzwyczajnej. Ze względów ekonomicznych korzystne byłoby przeprowadzenie procedury odwołania i wyboru nowego przewodniczącego na najbliższej sesji tj w piątek ale to przewodnicząca zadecyduje czy uzupełni porządek obrad o te punkty czy wyznaczy termin dodatkowej sesji nadzwyczajnej. Poprzednia próba odwołania przewodniczącego podjęta przez opozycję była nieudana mimo zakulisowych gier, teraz wydaje się pewne na 100% , że rządzący i opozycja ramię w ramię odwołają radną Genowefę Kasprzyk z funkcji i wybiorą nowego przewodniczącego .Dlaczego tak się stało odpowiedź pośrednia jest w poprzednich artykułach, osobiście uchylam się od bezpośredniego i wprost komentowania zachowań radnych i wójta. Jak poprzednio pisałem wójt aby zaakceptować odwołanie przewodniczącej musi zadbać o zbudowanie stabilnej większości w Radzie bez głosu radnej Genowefy Kasprzyk. Czy zbudował tę większość czy nastąpiły jakieś transfery okaże się to już po głosowaniu przy wyborze nowego przewodniczącego. Jako mieszkaniec tej gminy jestem raczej zaniepokojony niż obojętny czy podekscytowany obecnym stanem. Znając potencjał i ambicje radnych to nie będzie koniec zamieszania i konfliktu. A to ustabilizuję tylko stagnację w gminie, polityka wzięła górę nad gospodarskim podejściem do rządzenia. Już obecnie były stopowane dobre pomysły które mogłyby służyć nam społeczności gminnej ale nie służyły lansowaniu się niektórych polityków.

Kazimierz Kulhawik

Odwołanie Przewodniczącej Rady nieskuteczne

Dzisiaj to jest 29.03 2012 o godzinie 16.00 odbyła się sesja Rady Gminy Luzino jedynym punktem porządku było odwołanie pani Genowefy Kasprzyk z funkcji Przewodniczącej Rady Gminy. Obecnych było 100% radnych (15 radnych). Po zapoznaniu z podstawą prawną i procedurą odwołania przewodniczącego odbyła się dyskusja nad wnioskiem . W imieniu opozycji czyli wnioskodawców wystąpił radny Andrzej Janusz odczytał uzasadnienie wniosku (kopia wniosku poniżej). W imieniu większości rządzącej głos zabrał radny Formela Bartłomiej w niedługim wystąpieniu odniósł się do uzasadnienia wniosku określił je oględnie jako przerysowane i przejaskrawione. Głos zabrała również przewodnicząca Rady odniosła się do zarzutów zawartych w uzasadnieniu, mocno zaakcentowała swoje poparcie dla wójta oraz odczytała oświadczenie. Dokonano wyboru komisji skrutacyjnej w składzie trzech radnych. I w końcu przystąpiono do tajnego głosowania nad wnioskiem. Należy podkreślić ,że przewodnicząca postanowiła nie brać udziału w głosowaniu , nie pobrała karty do głosowania i już było wszystko jasne. Głosowało 14 radnych głosów ważnych 14 za odwołaniem 7głosów przeciw 7 głosów .,czyli odwołanie nie skuteczne. Aby odwołać przewodniczącego potrzebna jest większość bezwzględna przy 15 radnych jest to 8 głosów. Jak pisałem w poprzednim artykule wszystko jest możliwe jak widać to co było przesądzone czyli obgadane przy papierosie pod wpływem chwilowego wzburzenia radnych z większości rządzącej okazało się warte funta kłaków gdy przyszło do realizmu politycznego. Nie poruszyłem tego w poprzednim artykule, że wójt zgadzając się na taką rozróbę utraciłby większość ,bo odwołana przewodnicząca na pewno wystąpiłaby z jego obozu i byłaby radną niezależną głosując w sprawach istotnych jak np. budżet przeciwko .Tak więc wójt skutecznie obronił przewodniczącą i uratował większość w radzie. Przewodnicząca podkreślała że ten wniosek kosztował ją wiele zdrowia jest to zrozumiałe. Miejmy tylko nadzieję że ta sytuacja skłoni przewodniczącą do remanentu dotychczasowego przewodnictwa Radzie. Radni z obozu wójta musieli się nieźle zagotować skoro weszli w układ z opozycją dla jej odwołania .Wójt natomiast musi się jakoś zabezpieczyć na przyszłość ,bo nie wydaje mi się możliwe aby dorosły ukształtowany człowiek z dnia na dzień zmienił charakter .Stowarzyszenie Samorządność liczy że ta sytuacja stworzy lepszy klimat dla organizacji pozarządowych i że to Przewodnicząca będzie z własnej inicjatywy zapraszać nas na konsultacje w sprawach istotnych dla rozwoju gminy. 

Kazimierz Kulhawik

 

Wniosek o odwołanie przewodniczącej Rady Gminy Luzino

Radni opozycyjni złożyli wniosek o odwołanie Pani Genowefy Kasprzyk z funkcji Przewodniczącej Rady Gminy Luzino. Wiadomo, że radni opozycyjni nie mają większości a więc wniosek powinien przepaść w głosowaniu, ale nie wydaje mi się, aby tak się stało. W moim odczuciu radni się dogadali i jest już pozamiatane. Stanowiska rozdzielone głosowanie jest tylko formalnością. Ale wszystko może się zdarzyć, głosowanie o odwołanie przewodniczącej jest tajne. Gdyby wójt zechciał obronić przewodniczącą to jestem pewien, że byłaby to obrona skuteczna. Czy radni większości rządzące bez konsultacji z wójtem i bez jego przyzwolenia zdecydowaliby się na ten ruch? Wszystkiego się dowiemy po sesji.

Kazimierz Kulhawik

logo Stowarzyszenie SamorządnośćPortal http://stowarzyszenieluzino.info wykonany został w czynie społecznym a administrowany jest w czasie wolnym. Portal nie korzysta z żadnych źródeł finansowania nie jest wykorzystywany w celach komercyjnych. Misją portalu jest realizacja celów regulaminowych Stowarzyszenia Samorządność , edukacja obywtelska i promocja Gminy Luzino. Zachęcamy odwiedzających do włączenia się w rozwój portalu poprzez dostarczanie materiałów archiwalnych z okolic Gminy Luzino.  W sprawie przekazania materiałów i ich publikacji proszę o kontakt na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Webmaster Kazimierz Kulhawik

9
9
8
8
7
7
6
6
5
5
4
4
38
38
37
37
36
36
35
35
34
34
33
33
32
32
31
31
30
30
3
3
29
29
28
28
27
27
26
26
25
25
24
24
23
23
22
22
21
21
20
20
2
2
19
19
18
18
17
17
Joomla Templates - by Joomlage.com